Z celkového rozpočtu Vaší svatby by cena fotografa měla být prý alespoň 10%, tak to alespoň uvádějí svatební salony, experti apod. Proč? Svatební den je velká událost Vašeho života a určitě si ji chcete náležitě užít. Šaty se půjčí nebo koupí, ačkoliv je nevěsta má na sobě jen 1 den, kytka není jen taková obyčejná jako k narozeninám, na odvoz se sežene parádní auto, nebo kočár s koňmi, a pak hlavně jídlo - toho musí být více než dostatek, 2-3chody a případně raut, a sál bude také krásně vyzdoben aby se všichni cítili skvěle. A kolik za to vše zaplatíte? No rozhodně hodně, takových dnů by jste si asi ve svém životě moc nedopřáli ani kdyby se nejednalo o svatbu. A co pak - šaty se vrátí nebo prodají, kytka zvadne, za dva dny už stejně zase budete mít hlad a všechny tyto pomíjivé radosti tak draze zaplacené budou pryč. Zůstanou Vám krásné vzpomínky a ..... fotky. Proto by se neměla klást otázka "Proč ty fotografie tolik stojí?", ale "Vyplatí se nám šetřit na jediné věci která nám z toho úžasného dne zůstane napořád?"
Další otázka by byla "Jakou cenu pro Vás má 1 den?". Zkuste se na to podívat očima fotografa a řekněte si částku za kterou by jste byli ochotni obětovat každou svou jinak volnou sobotu od června do října (to je přibližná svatební sezona). No a nebude to jenom sobota, jelikož vybrané fotky je třeba ještě upravit a vyretušovat, a to zabere také nějakou dobu. Fotografa neplatíte samozřejmě jenom za čas strávený na svatbě a u počítače, ale v ceně se promítá i velmi drahá fotovýbava (opravdu se ve špatných světelných podmínkách kostela pozná zda je to objektiv za 10 nebo 50tis.Kč), náklady na rychlé PC a velmi kvalitní monitor (jinak nad úpravami strávíte podstatně více hodin). a zjistíte že ten fotograf zase není takový drahý. Platíte ho i za tu jistotu že fotky opravdu budou - náhradní fotovýbava, několikanásobné zálohování, a také za jeho znalosti které získává studiem literatury a dlouholetou praxí.
Jak si vybrat fotografa
Fotografem se u nás stává zřejmě automaticky každý již druhý den po zakoupení fotoaparátu. Opravdu je někdy s podivem odvaha a sebevědomí nových nadšenců, kteří se domnívají že ten "drahý" přístroj který si zakoupili za ně udělá vše sám a na něj zbyde jen to "mačkání" spouště. Nějaké studium odborné literatury a dlouholetá praxe je pro ně holá zbytečnost - vždyť "dneska je to digitál, hned vidím výsledek a vím jestli to mám dobře". Zvláštní že se toto sebevědomí neobjevuje i v jiných oborech - třeba malířství, stavitelství, nebo v jaderné fyzice (proč bych si ve sklepě nemohl postavit reaktor a vykašlat se na ČE..).
Jak tedy nenaletět? Je to velmi jednoduché - prohlídněte si jeho fotografie které nafotil na jiných svatbách (nedejte na výmluvy že zrovna teď žádné nemá protože mu odešel počítač, nebo je po odevzdání vždycky smaže, že zatím fotil jenom krajinu ale svatbu taky zmákne apod.), zeptejte se ho jak a co bude fotografovat, zda Vám pomůže a poradí s pozováním při fotografování atd. Zeptejte se ho jak dlouho fotí (jasně všichni fotíme odmalička s taťkovou Praktikou nebo Zenitem, ale jak dlouho fotí na zakázku a kolik svateb už odfotil), jakou má výbavu, zda fotografie upravuje a retušuje atd. Pokud jste s jeho odpověďmi spokojeni a především pokud se Vám líbí jeho fotografie, domluvte se na ceně (rozumní lidé se přece umí domluvit).