Tisk fotoobrazů u SAAL DIGITAL

Tisk fotoobrazů u SAAL DIGITAL

Většina vystavujících fotografů se potýká se stále stejným problém - fotografie po několika výstavách jsou zničené vlivem transportu, přendávání do kliprámů apod. Ani tisk na PVC podložkách bohužel nepřináší konečné řešení, neboť se krčí rohy.

Zajímavým řešením je tisk na ALU podložky, který jsem si mohl vyzkoušel u firmy SAAL DIGITAL. ALU DIBOND podložka je 3 mm silný hliníkový plech na který se přímo tiskne. Výrobce udává barevný UV tisk odolný povětrnostním vlivům, takže takovéto zvětšeniny lze vystavovat i venku. Pro fotografy je ke stažení ICC profil aby měli přesný náhled barev už na monitoru. Jelikož jsem už u této firmy tisknul několik fotoknih a vím že (na rozdíl od jiných fotolabů) není třeba před tiskem fotografie zesvětlovat, nepotřeboval jsem už náhled ICC a po úpravě rozměrů jsem fotografii odeslal přes web do tisku. Po chvilkovém zápasení s platbou (firma bohužel neumožňuje platit převodem z účtu, ale pouze kartou nebo paypalem), byla zakázka vyřízena a do týdne byla fotka doma.

Přiznám se, že tisk na ALU podložku jsem nikdy předtím osobně neviděl, takže jsem byl náležitě zvědavý. Ihned po vytáhnutí obrazu 40x60cm jsem pochopil, že obavy o poškození fotek jsou ty tam. Bylo by zapotřebí cílené fyzické síly na ohnutí rohu a majitelé galerií při pádu takového fotoobrazu spíš budou muset vyměnit propíchnuté lino nebo plovoucí podlahu, než zničenou fotku. Zkusmo jsem přejel po fotce nehtem a také nic (šroubovákem jsem to ale fakt zkoušet nechtěl). Vypadá to, že se vystavujícím fotografům blýská na lepší časy. No a jak vypadá vlastní tisk? Použil jsem fotku krajiny pořízenou vloni v severním Norsku a kromě mírně kovovějšího podání bílého sněhu a mraků, jsem v jiných barvách neviděl rozdíl oproti běžnému tisku. Umím si představit, že tato kovovější patina bílé barvy bude přínosem obzvláště v industriální a technické fotografii, v krajinách rozhodně nevadí. Moc by mě zajímalo jak bude vypadat na tomto podkladu pleťovka na fotce nějakého portrétu. No snad to budu mít možnost vyzkoušet někdy příště. Celkově hodnotím tisk na ALU podložku velmi příznivě, o tyto fotografie se pak autor opravdu nemusí na výstavách bát a lze je umístit i do horších podmínek (např. stáje-vytisknutá cedulka i s fotkou koně).

Děkuji firmě SAAL-DIGITAL za umožnění tohoto testu.(0) Komentářů

Vložit komentář